LIPOREZ

Rezbárstvo a stolárstvo

REZBY A VÝROBKY

Sakrálne
Rezby na nástroje
Poľovnícke
Nábytok
Doplnky

IMPULZY

Generácie hutianskych stolárov

KORENE

Slováci v Rumunsku

KONTAKT

Adresa, telefón, mail
Mapy

VÝPREDAJ

VÝPREDAJ!!!

ŠTATISTIKY


TOPlist


Slováci v Rumunsku BIHORSKÁ ŽUPA

Župu Bihor v Rumunsku osídlili v 18. storočí ( od r. 1782) za Rakúsko-uhorskej monarchie mnohé slovenské rodiny. Do hornatého kraja, ktorý im pripomínal niekdajší domov odišli hľadať ľahší život i prácu. Pochadzali najmä z Kysúc a Oravy a dokázali po vyše 200 rokov vzdorovať tvrdým životným podmienkam a izolácii od vlastného národa i sveta. V roku 1910 žilo v celom Rumunsku takmer 43 tisíc Slovákov, po II. svetovej vojne 50 tisíc.

_____________________________________________________________________________________________________ STARÁ HUTA

Na Starej i Novej Huti fungovali donedávna dve sklárne. Slovenskí usadlíci ich zabezpečovali drevom z okolitých lesov, pracovali ako zruční sklári, drevorubači i poľnohospodári. Dodnes vyrábajú výborné domáce syry, byndzu, domáci chlieb a varia chutné bylinkové čaje. Dodnes si uchovali krásnu slovenčinou, vieru, zvyky, piesne a túžbu vrátiť sa do starej vlasti.

_____________________________________________________________________________________________________ REPATRIÁCIA

V rokoch 1947 - 1948 emigrovalo do Československa v rámci repatriácie približne 21 tisíc Slovákov. Povojnová republika neprijala repatriantov práve najsrdečnejšie. Takmer polovicu z nich osadila ako "koly v plote" do ťažkých podmienok českého pohraničia.

_____________________________________________________________________________________________________ SÚČASNOSŤ

Aj po zmene spoločenského sytému na Slovensku v roku 1989 zatúžili mnohí z nich vrátiť sa do vlasti. Bolelo, keď ich domáci nazývali "Rumunmi". Naučení tvrdo pracovať, brali aj najťažšie práce v poľnohospodárstve, osídľovali a oživovali vyľuďnené lazy a kopanice. Postupne sa vypracovali sa, pozdvihli, neraz i predbehli mnohých závistlivých domácich.